Bahco 2521G-140 Round Nose Plier 140MM
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Bahco
BulletPoint1 : Black oxidised and anti-corrosion treated finish
BulletPoint2 : Round nose pliers are used for wire-bending work
BulletPoint3 : Jaw length:37mm
BulletPoint4 : Thermo plastic surface on tough polypropylene for a superior grip
Color : Multi-colour
ExternallyAssignedProductIdentifier : 5469228776237
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 7314150100293
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : 2521G ERGO™ Round Nose Pliers 140mm (5.1/2in)
ItemDisplayDimensions_Height : 2.3 centimeters
ItemDisplayDimensions_Length : 7.4 centimeters
ItemDisplayDimensions_Width : 17 centimeters
ItemDisplayWeight : 0.14 pounds
ItemName : Bahco 2521G-140 Round Nose Plier 140MM
ItemPackageDimensions_Height : 18.8 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 4.2 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 8.6 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : needle-nose-pliers
Manufacturer : Bahco
Material : Polypropylene,Plastic
Material1 : Carbon Steel
Material2 : Stainless Steel
Material3 : Blend
Material4 : Blend
Material5 : Blend
ModelName : 2521G ERGO™ Round Nose Pliers 140mm (5.1/2in)
ModelNumber : BAH2521G140
NumberOfItems : 5
PackageLevel : unit
PartNumber : BAH2521G140
Pattern : Solid
ProductDescription : suitable for various scenarios
ProductSiteLaunchDate : 2012-05-09T11:03:15.825Z
Size : 140 mm