Phase Rotation Meter, Non 3 Phase High Magnetic Induction Meter, AC 70 to1000V ETCR1000C Phase Sequence Detector, with 0.6m Clamp Cable Length
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Yunir
Color : Molten Orange
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0768249069171
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 768249069171
IncludedComponents : No
ItemName : Phase Rotation Meter, Non 3 Phase High Magnetic Induction Meter, AC 70 to1000V ETCR1000C Phase Sequence Detector, with 0.6m Clamp Cable Length
ItemPackageDimensions_Height : 10 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 15 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 12 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : multimeters
Manufacturer : Yunir
MeasurementAccuracy : 0.1mm
MeasurementType : Multimeter
ModelName : Yunir0g52mdk4bt
ModelNumber : Yunir0g52mdk4bt
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : Yunir0g52mdk4bt
PowerSourceType : Battery Powered
ProductDescription : Specification:
Model: ETCR1000C
Power Supply: DC 3V2*AA dry battery , Continuously working for 70 hours
AC Voltage Range(V): AC 70 - 1000V, 40/65Hz (Sine Continuous Input)
Clamp Wire Size: External Diameter 1.6-16mm
Power On Indication: Power on indication light turns on; Low power, low battery light on
Meter Dimension: Width, height, thickness: 70mm*75mm*30mm
Clamp Length: 0.6m
Weight: 317g
Working Temperature and Humidity: -10℃-55℃; below 80%rh
Storage Temperature and Humidity: -20℃-60℃; below 90%rh
Maximum Measured Voltage: AC 1000V
Dielectric Strength: 5.4kVrms
Maximum rated Power: 100mVA
Safety Provisions: EN61010-1: 2001, EN61010-031: 2002, Pollution level 2, CAT 3 (600V), Transient over-voltage 6000V