Soundstream ST5.1300D, 1300W 5 Channel Full Range Car Stereo Amplifier, 5 CH Class D Mirco Compact Amp w/Sub Ch
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Soundstream
BulletPoint2 : MORE: Direct Short, Thermal Circuits Amplifier Technology, 250mV-6V High Level or Low-Level Signal Input, Automatic Turn-On Hi-Level Signal Sensing, Quick Disconnect RCA/High-Level Wire Harness, Quick Disconnect Power and Speaker Output Harness
BulletPoint3 : SPEC: Variable 12dB High Pass, Low Pass, & Subwoofer Bass Boost, Signal Input Sensitivity Voltage .05V-12V, Operating Voltage 11V – 16V (Fuse Rating 30A x 2), Dash Mount Gain Control Module Included, Amplifier Dimensions 3″W x 1.5″H x 10″W
BulletPoint4 : RATE: Power Handling 1,300 Watts, RMS Power 2Ω 90W x 4 + 300W (Ch5), RMS Power 4Ω 60W x 4 + 220W (Ch5), Amplifier Dimensions 3″W x 1.50″H x 10″L
Color : Black
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 709483063389
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0709483063389
ItemName : Soundstream ST5.1300D, 1300W 5 Channel Full Range Car Stereo Amplifier, 5 CH Class D Mirco Compact Amp w/Sub Ch