Cerwin Vega XED Series Class-D 4-Channel Amplifier 400W Max - Perfect for Full Range and Component Speaker Systems (XED4004D)
Customer rating 4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Cerwin Vega Mobile CV
BulletPoint1 : High-Efficiency Class D Technology – Delivers maximum power output while minimizing heat and energy consumption. - Power Handling: 60W x 4 @ 4Ω / 90W x 4 @ 2Ω / 170W x 2 Bridged @ 4Ω
BulletPoint3 : Compact & Versatile Design – Easily integrates into various car audio setups without taking up excessive space. Variable high-pass and low-pass filters (35 - 250 Hz) for precise tuning
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 847169054013
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0847169054013
IncludedComponents : Units Only
ItemName : Cerwin Vega XED Series Class-D 4-Channel Amplifier 400W Max - Perfect for Full Range and Component Speaker Systems (XED4004D)