ABB PSR6-600-70 PSR, Softstarter, 6.1 FLA
Customer rating 4.1 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Amperage : 6.1 amps
Brand : ABB
BulletPoint : Keyswitches
BulletPoint1 : Amps: 6.100
BulletPoint2 : Type: Softstarter
BulletPoint3 : VoltsACControlRange: 120-240
BulletPoint4 : Material: plastic & metal; color: black, white, red
BulletPoint5 : Net weight: 6G; package content: 7 x Micro limit switch
Color : NXC-100
ConnectivityProtocol : X-10
ConnectorType : Quick Connect
ControllerType : Push Button
CurrentRating : 5 amps
Department : Unisex Adult
ExternallyAssignedProductIdentifier : 9305531408679
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0662019261492
InternationalProtectionRating : IP54
ItemName : ABB PSR6-600-70 PSR, Softstarter, 6.1 FLA
ItemPackageDimensions_Height : 2 inches
ItemPackageDimensions_Length : 2 inches
ItemPackageDimensions_Width : 2 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : electronic-motor-starters
Manufacturer : ABB
Material : Copper
Material1 : Metal
Material2 : Plastic
MaximumCurrent : 5 amps
ModelName : Ficwzw
ModelNumber : PSR6-600-70
MountingType : Snap In Mount
NumberOfItems : 1
OperatingVoltage : 125 volts
OperationMode : ON-ON-ON
PartNumber : PSR6-600-70
PhaseType : Three Phase
ProductDescription : ABB PSR6-600-70 PSR, Softstarter, 6.1 FLA PSR Series Softstart (Compact Style). 6.1 FLA. Motor Voltage: 208V - 600V AC. Control Voltage: 120V - 240V AC. Din-Rail/Screw Mountable. Requires: TA25 Series Overload Protection & DB25 Series Mounting Kit.
ProductSiteLaunchDate : 2014-04-22T17:54:32.216Z
Size : 380V