uxcell 3PCS XV-15-1A25 SPST NO 2 Pole Push Button Action Micro Switches for Microwave Oven Door
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : uxcell
BulletPoint1 : Rating: Ue: AC125/250V, Ie: 15A/7.5A, Ith: 20A;
BulletPoint2 : OF max. 200g Force min. 50g PT max. 1.2mm OT min. 0.6mm Movement Differential max. 0.3mm Operating Position 14.7+/-0.5mm
BulletPoint3 : Contact Form: SPST-NO
BulletPoint4 : Operation speed: 0.1mm-1m/s
CircuitType : 2-way
ConnectivityProtocol : X-10
ControllerType : Push Button
CurrentRating : 20 amps
InternationalProtectionRating : IP40
ItemName : uxcell 3PCS XV-15-1A25 SPST NO 2 Pole Push Button Action Micro Switches for Microwave Oven Door
ItemPackageDimensions_Height : 13.2 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 2.7 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 9.3 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : micro-switches
Manufacturer : uxcell
Material : Plastic
ModelNumber : a18101800ux0368
MountingType : Door Mount
NumberOfItems : 3
NumberOfPositions : 2
OperatingVoltage1 : 125 volts_of_alternating_current
OperatingVoltage2 : 250 volts_of_alternating_current
OperationMode : ON-NONE-OFF
PartNumber : a18101800ux0368
ProductDescription :
Specification
Rating: Ue: AC125/250V, Ie: 15A/7.5A, Ith: 20A;
OF max. 200g
Force min. 50g
PT max. 1.2mm
OT min. 0.6mm
Movement Differential max. 0.3mm
OP 14.7+/-0.5mm
Contact Form: SPST-NO
Pin number: 2
Operation speed: 0.1mm-1m/s
Insulation resistance: 100m Ohm Above DC500V
Contact resistance: 25m Ohm initial value
Life: 100000 times above(Electrical); 1000000 times above(Mechanical)
Protection degree: IP40
Operating temperature: -25~+80°C
Certification: UL/CE/
Overall size: 38x21x10mm/1.5x0.83x0.39inch(L*W*H)