NEMIX RAM 128GB (2X64GB) DDR4 2933MHZ PC4-23400 4Rx4 1.2V CL21 288-PIN ECC LRDIMM Load Reduced Server Memory KIT Compatible with Apple Mac Pro 2019 7,1 Tower Computer
Customer rating 4.8 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : NEMIX RAM
BulletPoint5 : Once You Install NEMIX RAM You Won't need Anything Else.
Color : 128GB Kit (2 x 64GB) LRDIMM
ColumnAddressStrobeLatency : 21
CompatibleDevices : Desktop
CompatibleDevices1 : Mac Pro 2019
CompatibleDevices2 : Mac Pro (2019 - Current)
CompatibleDevices3 : MacPro7,1
CoolingMethod : Air
DataTransferRate : 2933 MHz
DigitalStorageCapacity : 32 GB
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 759170861484
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0759170861484
FormFactor : LRDIMM
GpsrSafetyAttestation : 1
ItemName : NEMIX RAM 128GB (2X64GB) DDR4 2933MHZ PC4-23400 4Rx4 1.2V CL21 288-PIN ECC LRDIMM Load Reduced Server Memory KIT Compatible with Apple Mac Pro 2019 7,1 Tower Computer
ItemPackageDimensions_Height : 29.8 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 15.5 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 19.9 centimeters
ItemPackageQuantity : 2
ItemTypeKeyword : computer-internal-memory
Manufacturer : NEMIX RAM
MemorySpeed : 23400 MHz
MemoryStorageCapacity : 128 GB
ModelName : ASP293
ModelNumber : Apple Mac Pro 2019 MacPro 7,1
NoiseLevel : 1 decibels
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 2
NumberOfPins : 288
PackageLevel : unit
PartNumber : 0759170861484
PowerConnectorType : 3-Pin or 4-Pin
ProductDescription : NEMIX RAM 128GB (2X64GB) DDR4 2933MHZ PC4-23400 4Rx4 1.2V 288-PIN ECC LRDIMM Load Reduced Server Memory KIT Compatible with Apple Mac Pro 2019 7,1 Tower Computer
ProductSiteLaunchDate : 2019-12-13T08:00:00.000Z
Size : 128GB (2X64GB) DDR4 2933MHZ LRDIMM