Whirlpool W10597177 Actuator
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Whirlpool
BulletPoint : This is a Genuine OEM replacement part.
BulletPoint1 : DC motor drive: Permanent magnet DC motor drive which makes only very low noise(
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 717449144829
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 640279770824
IncludedComponents : 2 x Mounting Brackets 2 x Screw Rods 2 x R-Type Pins
ItemName : Whirlpool W10597177 Actuator
ItemPackageDimensions_Height : 11.176 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 8.636 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 11.176 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : linear-motion-actuators
LoadCapacity : 1320.00 pounds
Manufacturer : Whirlpool
Material : Aluminum alloy
ModelName : Whirlpool
ModelNumber : W10597177
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : W10597177
ProductDescription : Features:
Low noise design, noise level is lower than 42dB.
Built-in stroke switch, and it can be equipped with cable or remote control.
Aluminum alloy rod body through fine polishing treatment, anti-scratch and .
The motor is equipped with metal forged gears, which is high in strength and toughness.
Specification:
Material: Aluminum alloy
Weight: 1378g/48.6oz
Permanent magnet DC motor drive voltage: 12V
Maximum push/pull: 750N
Standard stroke: S=300mm
Minimum mounting size: L=S (stroke) +105mm the push rod is fully extended to the middle distance between the front and rear holes =2XS(stroke) +105mm
No load speed: 10/s
Relationship between speed and thrust: 5mm/s (kg) -50s 50s