LHXEQJAM 30mm 50mm stroke DC 12V Linear Actuator Motor 30N/60N/100N Linear Motor Controller(12V-50mm-60N)
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : LHXEQJAM
BulletPoint : Pneumatic Motors
BulletPoint1 : Multi Safety Design: This 24V linear actuator comes equipped with over current, short circuit, overload, and over voltage safety features to ensure and reliable operation.
BulletPoint3 : Efficient Operation: Powered by 24V DC voltage, this electric mini linear actuator extends when a correct polarity voltage is applied and retracts when the polarity is reversed, providing accurate and consistent linear motion.
Color : One Color
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7660059404391
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0628120577563
IncludedComponents : No
IsAssemblyRequired : 1
ItemName : LHXEQJAM 30mm 50mm stroke DC 12V Linear Actuator Motor 30N/60N/100N Linear Motor Controller(12V-50mm-60N)
ItemPackageDimensions_Height : 1 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 3 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 2 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : linear-motion-actuators
Manufacturer : LHXEQJAM
Material : Aluminum
ModelName : LHXEQJAM
ModelNumber : LHXEQJAM
NumberOfItems : 1
PartNumber : LHXEQJAM
ProductDescription : Pneumatic Motors
30mm 50mm stroke DC 12V Linear Actuator Motor 30N/60N/100N Linear Motor Controller
ProductSiteLaunchDate : 2024-06-28T03:50:24.330Z
Size : 12V-50mm-60N
Style : 1605 screw, effective range 700mm