uxcell Z-15GQ21-B 1NO + 1NC Panel Mount Roller Plunger Micro Limit Switch
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : uxcell
BulletPoint : limit switch
BulletPoint1 : Rating: 15A 125.250or380VAV. And the contact type is 1NO, 1NC
BulletPoint2 : Applicable to AC DC control circuits.Reliable for years
BulletPoint4 : IP 40 Protection Degree. Which means this switch is available to tools & small wires (>1mm)