ITC Boat Flexible Light Strip RNLL12BL-7036 | Luna LED 70 Inch Blue
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AutoPartPosition : front
Brand : Generic
BulletPoint1 : Series: Luna
BulletPoint2 : Part Number: RNLL12BL-7036
BulletPoint3 : Illuminated Color: Blue
BulletPoint4 : Connections: (2) wire leads approx. 36"
CompatibleWithVehicleType : Boat
ControlMethod : application
ExteriorFinish : Mirror
ExternallyAssignedProductIdentifier : 9178745355936
FitType : Universal Fit
FormFactor : Strip
IncludedComponents : LED Rail Light
IndoorOutdoorUsage : outdoor
ItemDisplayWeight : 1.5 pounds
ItemName : ITC Boat Flexible Light Strip RNLL12BL-7036 | Luna LED 70 Inch Blue
ItemPackageDimensions_Height : 1 inches
ItemPackageDimensions_Length : 18 inches
ItemPackageDimensions_Width : 18 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : boating-interior-lights
LightColor : Neon
Manufacturer : ITC Marine
Material : Glass
ModelName : Luna
ModelNumber : Unavailable
MountingType : Wall Mount
NumberOfItems : 1
NumberOfLightSources : 158
NumberOfWires : 4
PartNumber : RNLL12BL-7036
Pattern : Solid
PowerSourceType : Wired
Features (per manufacturer):
  • 30,000 hours of estimated life
  • Neon-like illumination
  • Innovative connector system allows for simple installation across virtually any application
This LED light strip is constructed out of diffused white silicone and measures approximately 70" in overall length per manufacturer. Has (2) wire leads approximately 36" in overall length.
Technical Specifications (per manufacturer):
  • Illumination Color: Blue
  • Housing Material: Diffused Silicone
  • Dimensions: .43" H x .41" W
  • Wattage: 2.3 W/Ft
  • Voltage: 12-14V DC
  • Amp Draw: 0.2 A/Ft at 12V DC
  • Lumens: Clear: 390Lm/ft, Diffused: 161 Lm/ft
  • Cut Line Increment: 1"
  • Wire Size: 18 AWG
  • LED Count: 48 per foot
  • Beam Angle: 120°
  • IP Rating: IP66
  • UV: UV Stable
Specifications:
  • Part Manufacturer: ITC Marine
  • Series: Luna
  • Part Number: RNLL12BL-7036
  • Color: White
  • Illuminated Color: Blue
  • Overall Length: 70" (per manufacturer)
  • Connections: (2) wire leads approx. 36"