Yuco YC-9WRT-23A-24-10 Amber LED 9mm Miniature Indicator Pilot Light 24V AC/DC
Customer rating 4.1 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AutoPartPosition : outer
Brand : Yuco
BulletPoint : BOX OF 10 YuCo YC-22B-2 EUROPEAN STANDARD TUV CE LISTED 22MM LED PANEL MOUNT INDICATOR LAMP BLUE 120V AC/DC
BulletPoint1 : 9mm panel mounting LED indicator light
BulletPoint2 : Standard wire length 195mm, 22 AWG, (2) wire connection
BulletPoint3 : Supplied with fixing nut and spring washer
BulletPoint4 : Color: amber light
BulletPoint5 : Voltage: 12V AC or DC
Color : Yellow
CompatibleWithVehicleType : Car
ControllerType : Push Button
ControlMethod : application
ExternallyAssignedProductIdentifier : 5056240353777
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 634324873851
IncludedComponents : 1.
IsElectric : 1
ItemDisplayDimensions_Height : 0.3 inches
ItemDisplayDimensions_Length : 10 inches
ItemDisplayDimensions_Width : 6 inches
ItemDisplayWeight : 3 ounces
ItemName : Yuco YC-9WRT-23A-24-10 Amber LED 9mm Miniature Indicator Pilot Light 24V AC/DC
ItemPackageDimensions_Height : 2.54 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 11.43 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 7.874 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Round
ItemTypeKeyword : indicator-lights
LightColor : amber
LightType : LED
Manufacturer : Yuco
Material : Stainless Steel
ModelName : ML722
ModelNumber : YC-9WRT-23A-24-10
MountingType : Panel Mount
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 10
NumberOfLightSources : 48
NumberOfPieces : 1
PartNumber : YC-9WRT-23A-24-10
PowerSourceType : Corded Electric
ProductDescription : Special feature:
- Indicator lights are widely used as brake lights, speedometer, tachometer, dashboard, etc.
Specification:
Cable length: 15 cm.
Hole size: 6 mm.
Thread length: 11.5 mm.
Lamp bead life: 40,000 hours.
Voltage: 12 V.
Light colour: Red, Green, Yellow, Blue, White
Protection level: IP66IK10.
Rated current: <10 mA.
Package includes:
Pack of 20 indicator lights (4 each for red, green, yellow, blue and white)
ProductSiteLaunchDate : 2015-03-10T20:50:43.469Z
Size : 250V