TRUSCO Stud Bolt TSBM-10200
Customer rating 4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Trusco
BulletPoint1 : Thread Dimensions: M10 Total Length: 7.9 inches (200 mm) Thread Length: 1.3 inches (32 mm)
BulletPoint2 : Steel (S45C) Black Oxide Finish Hardened (HRC25±5)
BulletPoint3 : Made with low carbon steel
BulletPoint5 : Thread Pitch: 0.5mm
Color : black
ExteriorFinish : Black dye
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4989999505467
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 698416851639
GradeRating : Grade 304
ItemName : TRUSCO Stud Bolt TSBM-10200
ItemPackageDimensions_Height : 20.4 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 1 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 1.2 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : fully-threaded-rods-and-studs TSBM-10200
Manufacturer : トラスコ中山(TRUSCO)
Material : Alloy Steel
Material1 : Carbon Steel
Material2 : carbon
Material3 : Alloy Steel
ModelNumber : TSBM-10200
NumberOfItems : 1
NumberOfPieces : 2
PackageLevel : unit
PartNumber : TSBM-10200
Pattern : Single Item
ProductDescription : Fully Threaded Rod, Material Grade/Class Grade 2, Material Steel, Finish Black Oxide, Thread Size M14-2, Overall Length 1 m, Tensile Strength 60,000 psi, System of Measurement Metric, Thread Direction Right Hand, Includes Nuts No, Nut Width Not Applicable, Minimum Yield Strength 45,000 psi, Number of Nuts Included 0, Rockwell Hardness B85 Min