DAS Audio 10431060 Model VANTEC-15 2-Way Passive Full Range Loudspeaker System; 15" FV Series Low Frequency Transducer; 1 x FEM-Optimized Compression Driver; Built-in Rigging Points
Customer rating 4.8 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AudioDriverSize : 12 inches
AudioDriverType : dynamic_driver
AudioOutputMode : Surround
Brand : DAS Audio
BulletPoint1 : 2-way, full-range system
BulletPoint2 : 15" FV series bass loudspeaker
BulletPoint3 : 1 x FEM-optimized compression driver
BulletPoint4 : Enclosure design allows for stage monitor use
BulletPoint5 : Built-in rigging points
BulletPoint6 : DualAngle (0/10) pole mount socket
BulletPoint7 : Birch cabinet construction
BulletPoint8 : Robust quick-rig professional rigging hardware
Color : Black
CompatibleDevices1 : Smartphone
CompatibleDevices2 : Tablet
CompatibleDevices3 : Laptop
CompatibleDevices4 : MP3 Player
CompatibleDevices5 : Television
CompatibleDevices6 : Projector
CompatibleDevices7 : Desktop
ConnectivityProtocol : XLR
ConnectivityTechnology : Wired
ControllerType : Voice control
ControlMethod : touch
CustomerPackageType : Flat Free Package (FFP)
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 761373846168
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0761373846168
FrequencyResponse : 60 hertz
Hazmat1 : MAGNETIZED MATERIAL
Hazmat10 : DE_NoAir
Hazmat11 : EG_NoAir
Hazmat12 : ES_NoAir
Hazmat13 : FR_NoAir
Hazmat14 : GB_NoAir
Hazmat15 : IE_NoAir
Hazmat16 : IN_MagnetizedMaterial
Hazmat17 : IT_NoAir
Hazmat18 : JP_NoAir
Hazmat19 : MX_MagnetizedMaterial
Hazmat2 : UN2807
Hazmat20 : NL_NoAir
Hazmat21 : PL_NoAir
Hazmat22 : SA_NoAir
Hazmat23 : SE_NoAir
Hazmat24 : SG_NoAir
Hazmat25 : TR_NoAir
Hazmat26 : US_MagnetizedMaterial
Hazmat27 : ZA_NoAir
Hazmat3 : 9
Hazmat4 : AE_NoAir
Hazmat5 : AU_NoAir
Hazmat6 : BE_NoAir
Hazmat7 : BR_MagnetizedMaterial
Hazmat8 : CA_MagnetizedMaterial
Hazmat9 : CN_MagnetizedMaterial
Impedance : 20000 ohm
IndoorOutdoorUsage : indoor
InputVoltage : 6.2 volts
IsWaterproof : FALSE
ItemName : DAS Audio 10431060 Model VANTEC-15 2-Way Passive Full Range Loudspeaker System; 15" FV Series Low Frequency Transducer; 1 x FEM-Optimized Compression Driver; Built-in Rigging Points
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : floorstanding-home-speakers
Manufacturer : DAS Audio
ModelName : VANTEC-15
ModelNumber : VANTEC-15
MountingType : Floor Standing
NumberOfCircuits : 2
NumberOfItems : 1
NumberOfPowerLevels : 1
PartNumber : 10431060
PowerSourceType : Corded Electric
ProductDescription : DAS Audio 10431060 Model VANTEC-15 2-way Passive Full Range Loudspeaker System; 15" FV Series Low Frequency Transducer; 1 x FEM-optimized Compression Driver; Built-in Rigging Points
The VANTEC-15 is a 2 way passive full range loudspeaker that utilizes a 15" FV series low frequency transducer and a 1″ FEM optimized compression driver. The multi angle cabinet is constructed of Birch plywood protected by the DAS ISO flex black paint finish. Two bar handles with soft rubber inserts and a rugged steel grille are provided. A 35 mm tripod socket with dual angle (0/10) allows for stand mounting.
Key Features:
- 2-way, full-range system
- 15" FV series bass loudspeaker
- 1 x FEM optimized compression driver
- Enclosure design allows for stage monitor use
- Built-in rigging points
- DualAngle (0/10) pole-mount socket
Specifications:
- Frequency Range (-10 dB): 60 Hz - 20 kHz
- Horizontal Coverage (-6 dB): 90
- Vertical Coverage: 50
- Nominal Impedance: 8 ohms
- RMS Power Handling: 500
- Peak Power Handling: 2000
- On-axis Sensitivity 1W/1 m: 99 dB SPL
- Maximum Peak SPL at 1 m: 135 dB
- Recommended Amplifier: PA-1500
- Audio Input Connector: 1 x speakON NL4
- Audio Output Connector: 1 x speakON NL4
- Enclosure Construction: Birch Plywood
- Enclosure Geometry: Trapezoidal
- Rigging: M10 Rigging Points
- Finish: ISO-flex Paint
- Color: Black
- Depth: 380 mm (17.5 inches)