UCFC205-25MM - TRITAN - Factory New!
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Tritan
BulletPoint1 : Price For: Each Series: SBF Overall Width: 95mm Bearing Lubrication: Shell Alvania RL2 or NLGI #2 Equivalent Overall Length: 95mm Bearing Insert Material: 52100 Chrome Steel Overall Height: 35.8mm Bearing Insert Type: Ball Housing Material: Cast iron Dynamic Load Capacity: 3147 lb. Temp. Range: -40 Degrees to 250 Degrees F Static Load Capacity: 1764 lb.
BulletPoint2 : Item: 4-Bolt Flange Bearing Bore Dia.: 1" Finish: Painted Bolt Size: 3/8" Locking Type: Set Screw Standards: ISO, AFBMA Country of Origin (subject to change): China
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7436828713717
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0808250124398
ItemName : UCFC205-25MM - TRITAN - Factory New!
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : flange-block-bearings
Manufacturer : TRITAN
MeasurementSystem : Metric
ModelNumber : SBF205-16G
NumberOfItems : 1
PartNumber : UCFC205-25MM
ProductDescription : THIS LISTING IS FOR ONE PIECE- UCFC205-25MM - 4 Bolt Circle Flange Unit, Wide Inner Ring Insert, Set Screw, 25mm Bore Dia., 2.5039" Bolt-Hole to Bolt-Hole Center , 115mm Length - TRITAN - FACTORY NEW!