THINBIT 3 Pack MGTI090D2LCR010C 0.090" Width, 0.125" Depth, TiN Coated Carbide, Corner Radius 0.010", Grooving Insert for Steel, Cast Iron and Stainless Steel with Interrupted Cuts
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : MINI GROOVE 'N TURN
BulletPoint5 : U.S. Patent 6,722,825 and 6,974,282.
ItemDisplayWeight : 0.1 pounds
ItemName : THINBIT 3 Pack MGTI090D2LCR010C 0.090" Width, 0.125" Depth, TiN Coated Carbide, Corner Radius 0.010", Grooving Insert for Steel, Cast Iron and Stainless Steel with Interrupted Cuts