Trinity Audio TAS-B10D4 10" 4500W Dual 4-Ohm Subwoofer
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AudioDriverSize : 10 inches
AudioDriverType : dynamic_driver
AudioOutputMode : Stereo
Brand : Trinity Audio Solutions
BulletPoint2 : SPECIFICATIONS Sensitivity: 85.5 dB Nominal: Dual 4Ω DcResistance(DC): Dual 3.2Ω Voice Coil Dim: 3" PowerHandling: 1500 Watts PeakDynamic: 4500 Watts XMAK one way: 0.7" XMECH one way: 1.5" VAS: 12 L FS: 33.9 Hz QES: 0.65 QMS: 5.89 QTs: 0.58 Motor assembly: 195 Oz Displacement: 0.17 cu.ft
CompatibleDevices1 : Television
CompatibleDevices2 : Home Theater
CompatibleDevices3 : Gaming Console
CompatibleDevices4 : Karaoke Machine
ConnectivityProtocol : RCA, aux
ConnectivityTechnology1 : XLR
ConnectivityTechnology2 : RCA
ControlMethod : touch
IsWaterproof : FALSE
ItemName : Trinity Audio TAS-B10D4 10" 4500W Dual 4-Ohm Subwoofer
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : vehicle-subwoofer-systems
Manufacturer : Trinity Audio Solutions
Material : Aluminum
ModelName : TAS-B10D4
ModelNumber : TAS-B10D4
MountingType : Tabletop Mount
NumberOfItems : 1
PowerSourceType : Corded Electric
ProductDescription : FEATURES Cast aluminum high excursion basket with optimized air flow design. Double stacked high density ferrite magnets. FEA enhanced motor structure. CF tech (Cooling Flow) flared vent backplate for increased heat dissipation. Rigid composite paper cones with increased stability. Soft compliance triple layer stretch foam surround 10" Quad layer progressive roll spider pack (8.6" on B10) 3” High temperature dual voice coil.