TE CONNECTIVITY / SCHRACK RT424024 POWER RELAY, DPDT, 24VDC, 8A, PC BOARD
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Best Price Square
BulletPoint : Price For: Each Relay Type: General Purpose Coil Voltage VDC Nom: 24V Contact Current Max: 16A Contact Voltage AC Nom: 250V Contact Configuration: (Not Available) Coil Type: DC Coil Current: 19mA Nom Operating Power: 400mW Carry Current: 8A RoHS Compliant: Yes
BulletPoint1 : Amps: 10
BulletPoint2 : VAC: 250
Color : One Color
ConnectorType : Solder
CurrentRating : 8 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7427151814875
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 2050000907678
ItemName : TE CONNECTIVITY / SCHRACK RT424024 POWER RELAY, DPDT, 24VDC, 8A, PC BOARD
ItemPackageDimensions_Height : 8.6 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 3.2 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 4.8 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : electromechanical-relays
Manufacturer : Schrack
Material : Copper
MaximumSwitchingCurrent : 8 amps
MaximumSwitchingVoltage : 240 volts
MeasurementSystem1 : Imperial
MeasurementSystem2 : Metric
ModelName : XOJQQJKK
ModelNumber : RT424024-TE CONNECTIVITY / SCHRACK
MountingType : din_rail
NationalStockNumber : 5945-01-571-9844
NumberOfItems : 1
OperationMode : Automatic
PackageLevel : unit
PartNumber : RT424024
ProductDescription : PN: RT424024
Amps: 10VAC: 250