PANASONIC EW JW1AFSN-DC12V-F POWER RELAY SPST-NO 12VDC, 10A, PC BOARD
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Panasonic
BulletPoint : 2 PCS 12V Relay RZ03-1A4-D012-R 12VDC 16A
BulletPoint1 : For use as logic elements and power switching output devices
BulletPoint2 : Horsepower rated
BulletPoint3 : DPDT latching relay
BulletPoint4 : AC or DC operation
BulletPoint5 : Wide range of operating temperature from -40°F to 131°F
Color : As Shown
ConnectorType : Quick Connect
CurrentRating : 10 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 785901147329
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0785901147329
InputVoltage : 120 volts
ItemName : PANASONIC EW JW1AFSN-DC12V-F POWER RELAY SPST-NO 12VDC, 10A, PC BOARD
ItemPackageDimensions_Height : 11.7 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 3.9 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 4.1 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : electromechanical-relays
Manufacturer : Panasonic
Material : Copper
MaximumSwitchingCurrent : 10 amps
MaximumSwitchingVoltage : 12 volts
MeasurementSystem : Inch
ModelNumber : JW1AFSN-DC12V-F
MountingType : Socket Mount
NationalStockNumber : 0708744298409
NumberOfItems : 1
OperatingVoltage : 120 volts_of_alternating_current
OperationMode : Automatic
PackageLevel : unit
PartNumber : JW1AFSN-DC12V-F
ProductDescription : PANASONIC EW/AROMAT POWER RELA
ProductSiteLaunchDate : 2014-03-18T07:51:02.408Z
Size : 120V AC Coil