Omron Electronic Components Relay, Spst-No, 250Vac, 30Vdc, 5A - G6B-1114P-US-DC12
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Omron
BulletPoint : Price For: Each
Color : One Color
CurrentRating : 5 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7353213236746
ItemName : Omron Electronic Components Relay, Spst-No, 250Vac, 30Vdc, 5A - G6B-1114P-US-DC12
ItemPackageDimensions_Height : 1.524 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 15.748 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 8.128 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : electromechanical-relays
Manufacturer : Omron Electronic Components
Material : Copper
MaximumSwitchingCurrent : 5 amps
MaximumSwitchingVoltage : 250 volts
MeasurementSystem : Metric
ModelName : OLZFJAJE
ModelNumber : G6B-1114P-US-DC12
NumberOfItems : 1
OperationMode : Automatic
PartNumber : G6B-1114P-US-DC12
ProductDescription : RELAY, SPST-NO, 250VAC, 30VDC, 5A; Contact Configuration:SPST-NO; Coil Voltage:12VDC; Contact Current:5A; Product Range:G6B Series; Relay Mounting:Through Hole; Coil Type:Non Latching; Contact Voltage VAC:250VAC; Carry Current:5A RoHS Compliant: Yes