Omron Electronic Components Relay, Signal, Dpdt, 30Vdc, 2A - G5V-2-DC24
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Omron
BulletPoint : Price For: Each Coil Type: DC Contact Configuration: DPDT Contact Current Max: 2A Contact Voltage AC Nom: 125V Contact Voltage DC Nom: 30V Coil Voltage VDC Nom: 24V Coil Current: 20.8mA Coil Resistance: 1.152kohm RoHS Compliant: Yes
BulletPoint1 : Amps: 15
BulletPoint2 : Volts: 300
BulletPoint3 : Coil resistance: 125ω
BulletPoint4 : Contact Voltage: 120Vac/30Vdc
BulletPoint5 : Contact current: 1A/2A
Color : grey
ConnectorType : Solder
ConnectorType1 : Plug-In
ConnectorType2 : Solder
CurrentRating : 2 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 013227320608
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0013227320608
IncludedComponents : Unit^Instruction Guide
ItemName : Omron Electronic Components Relay, Signal, Dpdt, 30Vdc, 2A - G5V-2-DC24
ItemPackageDimensions_Height : 4.064 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 8.382 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 5.842 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : electromechanical-relays
Manufacturer : Omron Electronic Components
Material : Copper
MaximumSwitchingCurrent : 2 amps
MaximumSwitchingVoltage : 15 volts
MeasurementSystem : Metric
MinimumSwitchingVoltage : 18 volts_of_direct_current
ModelNumber : G5V-2-DC24
MountingType : Plug In Mount
MountingType1 : Surface Mount
MountingType2 : din_rail
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
OperationMode : Automatic
PackageLevel : unit
PartNumber : G5V-2-DC24
ProductDescription : RELAY, SIGNAL, DPDT, 30VDC, 2A; Coil Voltage:24VDC; Contact Configuration:DPDT; Contact Current:2A; Product Range:G5V-2 Series; Relay Mounting:Through Hole; Coil Type:Non Latching; Relay Terminals:Solder; Contact Voltage VAC:125V RoHS Compliant: Yes