NTE Electronics R57-2D.5-12 General Purpose Dual in Line Package DC Reed Relay, DPST-NO, 0.5 AMP, 12 VDC
Customer rating 4.8 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : NTE Electronics
BulletPoint : Made in China
BulletPoint1 : Standard Industry Packaging
BulletPoint2 : 5 VDC Versions Operate Directly from DTL or TTL Circuits
BulletPoint3 : Internal Clamping Diode Versions (D−suffix)
BulletPoint4 : Flame Retardant Epoxy Case is Immersion Resistant
BulletPoint5 : Can be used with NTE409 Socket
Color : One Color
ConnectorType : Quick Connect
CurrentRating : 20 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 768249031673
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0768249031673
ItemDisplayDimensions_Length : 72 millimeters
ItemName : NTE Electronics R57-2D.5-12 General Purpose Dual in Line Package DC Reed Relay, DPST-NO, 0.5 AMP, 12 VDC