Diamond Vantage 40105WSCEW-5, Wire, Wet, 40 Beads Per Meter 10.5"
Customer rating 4.8 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Diamond Vantage
BulletPoint2 : Maximum Rotational Speed (rpm): 80,000; Grit Size (#): 325; Blade Diameter (0.5 mm); Blade Length (inches): 0.1 (3 mm); Shaft Diameter (inches): 0.1 (3.0 mm); Total Length (inches): 1.5 (38.0 mm); Shape: Cylinder
BulletPoint3 : 11
BulletPoint4 : Aluminum body
BulletPoint5 : Insulating composite cover
CompatibleDevices : Angle Grinder
ConstructionType : Grinding
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4571130850965
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 015451679804
IncludedComponents : Aluminum Body,Rear Exhaust
IndustryStandardIdentifier : Type 11
ItemName : Diamond Vantage 40105WSCEW-5, Wire, Wet, 40 Beads Per Meter 10.5"
ItemPackageDimensions_Height : 10 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 10 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 10 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : die-grinder-wheels
ItemTypeName : Grinder
Manufacturer : Diamond Vantage
Material : Copper
MaximumRotationalSpeed : 6000 rpm
ModelName : Wheel, Grinder
ModelNumber : AD2103
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : AD2103
PowerSourceType : ac/dc
ProductDescription : Specification: Item Type: Air Die Grinder Material: Zinc Alloy Weight: Approx. 602g/21.2oz Product Size: Approx. 16 x 7.7 x 3.5cm/6.3 x 3 x 1.4in Product Speed: 16000rpm Air Pressure: 90PSI Air Inlet: 1/4 Package List: 1 x 90 Degree Elbow Air Die Grinder 1 x Large Wrench 1 x Small Wrench 1 x Air Valve 1 x Connector Note: 1. Please allow 02 cm error due to manual measurement. Thanks for your understanding. 2. Monitors are not calibrated same, item color displayed in photos may be showing slightly different from the real object. Please take the real one as standard.