200W Electric Cake Decorating Machine, 110V Cake Spreading Machine Automatic Cake Coating Machine Speed: 30-200RPM for Cake Diameter: 4-12in (White)
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Fichiouy
BulletPoint1 : 【High Efficiency】200W power, spacious turntable, and high-quality squeegee enable this Electric Cake Decorating Machine to rotate at 30-200 revolutions per minute, which can ideally coat the cake in a short time and significantly improve your working efficiency
BulletPoint2 : 【Adjustable Design】The horizontal spatula of this cake coating machine can be adjusted within 7.87in and the vertical spatula can be adjusted within 6.3in to fit cakes ranging from 4 to 12 inches in diameter and up to 7.87 inches in height, ensuring precise and effective decorating every time
BulletPoint3 : 【Easy to Operate】This 200W cake decorating machine adopts intuitive touch screen interface and clear touch button markings allow you to easily control the direction of rotation, pause, and adjust the speed with one key, simple and convenient. And the LED Display can display the rotational speed, which is convenient for you to observe and adjust in time
BulletPoint5 : 【Durable Material】High-quality steel, stainless steel, and aluminum alloy with plastic spraying and baking paint processes make this 110V Cake Spreading Machine solid, rust-resistant, impact-resistant, and can ensure long-term use. With its excellent performance, this cake spreading machine is an indispensable studio companion for every master confectioner
CareInstructions : Hand Wash
Color : White
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7081403351060
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0614167409530
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : churro machine; 4pcs nozzles
IsAssemblyRequired : 1
IsOvenSafe : 1
ItemName : 200W Electric Cake Decorating Machine, 110V Cake Spreading Machine Automatic Cake Coating Machine Speed: 30-200RPM for Cake Diameter: 4-12in (White)
ItemPackageDimensions_Height : 44 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 57 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 45 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Flower
ItemTypeKeyword : electric-cupcake-makers
Manufacturer : Cyanland
Material : Stainless Steel
Material1 : Cast Iron
Material2 : Stainless Steel
ModelName : churro machine
ModelNumber : OT-MLPQ-3500
NumberOfItems : 1
NumberOfSettings : 6
PartNumber : DFR-338
ProductDescription :
Details:
2. Adjusters: They can adjust the range of horizontal and vertical knives well.
3. Long Power Cord: The 4.92 ft power cord reduces usage restrictions and protects your safety.
How to Use:
1. First, put the cake blank in the center of the turntable.
2. Adjust the distance between the horizontal spatula and the vertical spatula.
3. Turn on the power and adjust the rotation speed of the turntable (30-200rpm).
4. Apply cream evenly (side: from bottom to top, top: from inside to outside).
5. Adjust the pressing force of the horizontal spatula (When the cream is angular).
6. Remove the horizontal spatula and vertical spatula, and wipe the cake.
Specifications:
Color: Pink/White/Green
Material: Steel, Stainless Steel, Aluminium Alloy
Process: Plastic Spraying, Baking Paint
Style: Modern
Assembly Required: No
Display Type: LED
Mounting Type: Free Standing, Tabletop Mount
Product Model: JCH-1560
Power Source: Corded Electric
Plug Type: US Standard
Control Type: Touch
Motor Type: Brushed DC Motor
Voltage: 110V
Power: 0.2KW
Frequency: 50-60HZ
Protection Level: IPX1
Speed: 30-200RPM
Applicable Cake Diameter: 10.16-30.48cm/4-12in
Applicable Cake Height: 20cm/7.87in
Horizontal Spatula Adjustment Range: Within 20cm/7.87in
Vertical Spatula Adjustment Range: Within 16cm/6.3in
Power Cord Length: 1.5m/4.92ft
Product Size: 50*35*55cm/19.69*13.78*21.65in
Package Size: 56*53*42cm/22.05*20.87*16.54in
Gross Weight: 27kg/59.52lbs
Net Weight: 20kg/44.09lbs
Package Included:
1*Cake Spreading Machine
1* Power Cord
Notes:
1.Please check the size carefully before ordering.
2.Please note that this product does not include cream and cake blank.
3.Please read the product label carefully and take note of the safety information contained therein.
ProductSiteLaunchDate : 2024-10-29T09:20:04.809Z
Size : 110V