Thermaltake Fan Cooling CL-P022-AL12RE-A
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Free Shipping across India. Powered by BlueDart.
EMI and GST Invoice available.
Product Information
Editorial Review
Thermaltake Riing Silent 12 Red LED 150W Intel/AMD 120mm CPU Cooler CL-P022-AL12RE-A The latest Riing Silent 12 CPU cooler designed with PWM function, is ideal for use with high-end RAM and motherboards. Combined with a 120mm Riing 12 RED LED fan, fitted to enhance the airflow, the Riing Silent 12 produces impressive cooling performance with an optimized 11 fan-blade design. Hydraulic bearings for silent operation guarantee ultra-low noise. The patented LED ring maintains color and brightness uniformity, and the lighting effect is visible from all sides and angles. P/N: CL-P022-AL12RE-A Compatibility: Intel LGA 2011-3 / 2011 / 1366 / 1156 / 1155 / 1151 / 1150 / 775 AMD FM2 / FM1 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2 Heatsink Material: Aluminum fins / Copper heatpipes Heatpipe: F 6mm x 4pcs Fan Dimension: 120 x 120 x 25 mm Fan Quantity: 1 pcs Fan Speed: 500 -1400 RPM / 300 - 700 RPM with LNC (Low Noise Cable) Rated Current: 12V Start Voltage: 9V Rated Current: 0.21A Power Input: 2.52W Air Pressure: 1.23mm - H2O Acoustical Noise:19 dBA / 12 dBA with LNC (Low Noise Cable) Life Time: 40,000 Hours Connector: 4 pin PWM + LNC 50% fan speeed and 37 noise can be reduced Cooling Power: 150W