Valterra A10-9394VP 7 Way Universal Connector Bracket (Retail Packaging)
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Valterra
BulletPoint : Made in China
BulletPoint1 : Package of 1
BulletPoint2 : Universal type to fit 7 way connectors
BulletPoint3 : Used for mounting on vehicle bumper
BulletPoint4 : Retail packaging
BulletPoint5 : If you have any questions about the product
Color : Metallic
ConnectorType : 7-way Rv Style
ExteriorFinish : Machined
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 019079999979
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0019079999979
FinishType : Unfinished
FitType : Vehicle Specific
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : Automotive^Engine^Products
IsAssemblyRequired : 1
ItemName : Valterra A10-9394VP 7 Way Universal Connector Bracket (Retail Packaging)
ItemPackageDimensions_Height : 22.2 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 4.1 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 9.3 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : trailer-connectors
Manufacturer : Valterra
Material : Plastic
ModelName : Connector Assembly
ModelNumber : A10-9394VP
MountingType : Door Mount
NumberOfBoxes : 1
NumberOfContacts : 7
NumberOfItems : 1
NumberOfPoles : 7
OeManufacturer : General Motors
OemEquivalentPartNumber : 10442894
PackageLevel : unit
PartNumber : A10-9394VP
ProductDescription :
7 Way Pre-Wired 8' Arctic Blue Cord w/ Junction Box
Part Number: J-JB-8FT
This prewired junction box offers a fast and easy way to help you wire up your trailer. By buying
this prewired, it saves time and the headache of making sure your trailer plug is wired correctly!
Heavy duty 8' Long Cord
Pins are labeled with the function & color for each wire
4 open and 4 closed rubber grommets are included for a sealed connection
Mounting hole center to hole center is 7-3/8"
Molded on 7-way Plug for Long Lasting Life
This is an 8' Cord
Features:
Double Brass Contact Self cleaning 7 way plug
Rated for cold weather application from -40 to 105 Degrees Celsius
Heavy Duty Gauge Wires:
2x 10 AWG (White (ground) and Black (12V POS),
1x 12 AWG (Blue), (Electric Brake)
4x 14 AWG -Red (left stop), Green (Marker light), Brown (right Stop), Yellow, (Back up)