Continental Refrigerator DLRA118-SS-BS Designer Line Refrigerated Base Worktop Unit, 118" W, Full Stainless & Backsplash
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Continental Refrigerator
BulletPoint1 : Edge-Grain Cherry Butcher Block Countertop - 3" Thick, 72"L x 48"W, Natural Oil
BulletPoint5 : Cutting into this top will void warranty. Tops 96” and longer will not include full-length rails.
Color : Natural Oil
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0662969343439
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 662969343439
FinishType : stainless steel
Hazmat1 : REFRIGERATING MACHINES (containing between 100g and 12 kg gas)
Hazmat10 : DE_NoAir
Hazmat11 : EG_NoAir
Hazmat12 : ES_NoAir
Hazmat13 : FR_NoAir
Hazmat14 : GB_NoAir
Hazmat15 : IN_NoAir
Hazmat16 : IT_NoAir
Hazmat17 : JP_NoAir
Hazmat18 : MX_NoAir
Hazmat19 : NL_NoAir
Hazmat2 : UN3358
Hazmat20 : PL_NoAir
Hazmat21 : SA_NoAir
Hazmat22 : SE_NoAir
Hazmat23 : SG_NoAir
Hazmat24 : TR_NoAir
Hazmat25 : US_NoAir
Hazmat26 : ZA_NoAir
Hazmat3 : 2.1
Hazmat4 : AE_NoAir
Hazmat5 : AU_NoAir
Hazmat6 : BE_NoAir
Hazmat7 : BR_NoAir
Hazmat8 : CA_NoAir
Hazmat9 : CN_NoAir
IncludedComponents : Refrigerator, Undercounter, Reach-In
InstallationType : Freestanding
ItemName : Continental Refrigerator DLRA118-SS-BS Designer Line Refrigerated Base Worktop Unit, 118" W, Full Stainless & Backsplash
ItemPackageDimensions_Height : 3 inches
ItemPackageDimensions_Length : 75 inches
ItemPackageDimensions_Width : 51 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : commercial-chef-bases
LockType : Electronic
Manufacturer : Continental Refrigerator
Material : Cherry
ModelNumber : DLRA118-SS-BS
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : DLRA118-SS-BS
Pattern : Solid
ProductDescription : Continental Refrigerator's Designer Line Refrigerated Base Worktop Unit, 118"W, reinforced stainless steel work top with 5-1/2"H backsplash, stainless steel exterior, front, sides & interior, (4) full & (1) half height field rehingeable doors, 6" adjustable stainless steel legs, electronic control with digital display, hi-low alarm, 1/2 HP, side-mounted refrigeration, cETLus, NSF, Made in USA. 115v/60/1-ph, cord, NEMA 5-15P, standard. Condensing unit on the right, standard. 6" Adjustable stainless steel legs, standard.