Faithfull TDBUNG30 76cm 30-inch Flat Bungee Cord -Red
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Faithfull
BulletPoint1 : Make tying items down/in bundles easy
BulletPoint2 : Ideal for home workshop, garage, car etc
BulletPoint3 : Super strong steel hooks
BulletPoint4 : Heavy-duty polypropylene braid
BulletPoint5 : High grade rubber cord
Color : Red
ExternallyAssignedProductIdentifier : 6495927101321
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 5023969267739
GpsrSafetyAttestation : 1
ItemDisplayDimensions_Height : 32 centimeters
ItemDisplayDimensions_Length : 10 centimeters
ItemDisplayDimensions_Width : 25 centimeters
ItemDisplayWeight : 0.2 pounds
ItemName : Faithfull TDBUNG30 76cm 30-inch Flat Bungee Cord -Red
ItemPackageDimensions_Height : 22.5 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 3.4 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 9.7 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : bungee-cords
LineWeight : 10 kg
LoadCapacity : 1E+1 kilograms
Manufacturer : Faithfull
Material : Nylon
ModelName : 48 adj
ModelNumber : FAITDBUNG30
NumberOfItems : 12
NumberOfPieces : 12
PackageLevel : unit
PartNumber : FAITDBUNG30
ProductDescription :
MJMP          48 inch ADJUSTABLE FLAT BUNGEE CORD WITH HOOKS
SIZE:           24-48 inch length,1.2 inch width,0.17 inch thickness,hook diameter 48 mm
PACKAGE:  1 strips of 48 inch black adjustable flat bungee cords
Color:          Black
Feature
  • DURABILITY:  The galvanized manganese iron hook with a diameter of 0.19 inches and a bending diameter of 1 inch can be heavy duty useful.
  • USAGE:          Great for Snowmobiles, Jet Ski's, Kayaking, Boating, Paddle Boarding.
Wish you have a very satisfied purchase experience, your precious experience is our driving force!
ProductSiteLaunchDate : 2012-08-14T12:30:59.939Z
RecommendedUsesForProduct : Securing Tarpaulin
Size : 76cm (30in) Red