Kogel Bearings T47 Internal 24/GXP (Road) Bottom Bracket Black - T47-I24GXP-R
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AgeGenderCategory : male, unisex
Brand : KOGEL
BulletPoint : Kogel Bearings T47 Internal 24/GXP (Road) Bottom Bracket Black - T47-I24GXP-R
Color : Black
Department : mens
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0735201956978
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 735201956978
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : Raceface
ItemDisplayDimensions_Height : 2 inches
ItemDisplayDimensions_Length : 5 inches
ItemDisplayDimensions_Width : 2 inches
ItemName : Kogel Bearings T47 Internal 24/GXP (Road) Bottom Bracket Black - T47-I24GXP-R
ItemPackageDimensions_Height : 4 inches
ItemPackageDimensions_Length : 9 inches
ItemPackageDimensions_Width : 4.5 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : bottom-bike-brackets-and-accessories
Manufacturer : Kogel Bearings
Material : Plastic
ModelName : Bb Pf30 100mm 30mm Ext Seal
ModelNumber : BB19PF3010030
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : T47-I24GXP-R
Pattern : Solid
ProductDescription : model: T47 internal 24mm/GXP (road), interface: 24mm GXP/Shimano, shell: T47, width: 86.5mm, color: black, , High quality hybrid ceramic bearings for the smoothest and longest lasting bottom brackets available, While Trek T47 bottom brackets are 1mm narrower than standard 86.5mm wide T47 shells, this falls well within the adjustment range of any crank set. The same bottom bracket can be used for both setups, All Kogel Bearings T47 ceramic bottom brackets can be installed with Enduro TorqTite-compatible tool, 24/GXP version ncludes step-down 2-piece non-driveside reducer for use on GXP spindles. See included instructions for spacer and reducer configurations (alloy cups), 2 year warranty with annual bearing service. See KB-009x
ProductExpirationType : Does Not Expire
ProductSiteLaunchDate : 2020-10-29T21:00:04.298Z
Size : 46mm ID x 100mm Shell x 30mm Spindle