Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Generic
BulletPoint1 : [COMPLETE THREADING TOOL SET]: This package includes 2 boring bars with wrenches plus 5pcs 16ER and 5pcs 16IR inserts. The SNR0013M16 and SNL0013M16 boring bars feature 5/8" (13mm) shank diameter and 150mm overall length, designed for precise internal and external threading operations.
Color : as picture show
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : boring-bars
Manufacturer : ZWDZ
ModelNumber : 7J23FE09063Y915743540L786I7SD
PartNumber : 7J23FE09063Y915743540L786I7SD
ProductDescription :
Features:
*Package include:2pcs Boring bar with wrench +5pcs 16ER+ 5pcs 16IR Inserts
*Suitable for machining Stainless steel and Steel parts
*To maintain tight tolerances unmatched performance;
Specifications:
Part Name: Boring Bar + Insert
Color: As shown in the picture
Material: alloy steel
Size:as follows
SNR0013M16 : overall length : 150mm=5.9inch , shank diameter : 13mm=0.51inch, cutting direction : internal thread right cutting