Omron X-10GQ22-B General Purpose Basic Switch, Built In Magnetic Blowout, Screw Terminal, Panel Mount Roller Plunger, 0.9mm Contact Gap, 10A at 125VDC Rated Current
Customer rating 4.8 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Omron
BulletPoint1 : Direct Current Switch with Built-in Magnetic Blowout.
BulletPoint3 : Same shape and mounting procedures as the Z Basic Switches.
ConnectivityProtocol : X-10
ConnectorType : Screw
CurrentRating : 10 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 4536854244636
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 04536854244636
Hazmat : auto-grounding
InternationalProtectionRating : IP54
ItemName : Omron X-10GQ22-B General Purpose Basic Switch, Built In Magnetic Blowout, Screw Terminal, Panel Mount Roller Plunger, 0.9mm Contact Gap, 10A at 125VDC Rated Current
ItemPackageDimensions_Height : 5.334 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 7.62 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 5.334 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : industrial-basic-switches
Manufacturer : Omron
Material : phenolic
ModelNumber : X-10GQ22-B
MountingType : Panel Mount
NumberOfItems : 1
OperatingVoltage : 125 volts
PartNumber : X-10GQ22-B
ProductDescription : 'Industrial Snap Switch, Series X, Type of Actuator Panel Mount Roller Plunger, 1.35 In. Actuator Length, Contact Form SPDT, Current Rating 10A, Voltage Rating 125VDC, Terminal Type Screw, Operating Force 18.00 oz., Max. Pretravel 0.035 In., Release Force 4.02 oz., Differential Travel 0.007 In., Over Travel 0.140 In., Length 1.94 In., Height 1.01 In., Depth 0.69 In., Mounting Dimension 1.00 In. Centers, Operating Temp. Range -13 Degrees to 176 Degrees F, Housing Material Phenolic'