Honeywell V7-5F17D8-289 Miniature Switch Basic SPDT 3 A @ 250 Vac Simulated Roller
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : HSIOT
BulletPoint : SEALED OI SWITCH This listing is for Pack of 50
BulletPoint1 : Product Name: Trigger Switch; Country of Manufacture: CHINA; Material: Plastic,Metal
BulletPoint2 : Package Content: 1 x Trigger Switch
BulletPoint3 : Model: FA2-6/1BEK; Main Color: Black
BulletPoint4 : Voltage/Current: AC 250V 6(6)A 5E4; Action Type: Lock on
BulletPoint5 : Lock Button Diameter: 11mm/0.43"; Overall Size: 76 x 44 x 32mm/3" x 1.7" x 1.3"(L*W*H)
Color : Black
ConnectivityProtocol : X-10
ConnectorType : Spdt
CurrentRating : 3 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 5693671537651
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0723707442002
InternationalProtectionRating : IP00
ItemName : Honeywell V7-5F17D8-289 Miniature Switch Basic SPDT 3 A @ 250 Vac Simulated Roller
ItemPackageDimensions_Height : 2 inches
ItemPackageDimensions_Length : 4 inches
ItemPackageDimensions_Width : 2 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : industrial-basic-switches
LightType : non-illuminated
Manufacturer : HSIOT
Material : Silver
Material1 : Plastic
Material2 : Metal
ModelNumber : CC-1
MountingType : Panel Mount
NationalStockNumber : 5930-01-562-9370
NumberOfItems : 5
OperatingVoltage : 250 volts
OperationMode : Simulated Roller
PartNumber : CC-1
This switch is lock on design, AC 250V 6A 5E4 power supply.