Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : E-Switch
BulletPoint : Made in China
BulletPoint1 : This is an O.E.M. Authorized part
BulletPoint2 : Fits with various lg brand models
BulletPoint3 : OEM part # 3B73361E
BulletPoint4 : Brand: LG
ConnectivityProtocol : X-10
ConnectorType : Quick Connect
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 717449208965
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0717449208965
IncludedComponents : appliance-replacement-parts
InternationalProtectionRating : IP54
ItemPackageDimensions_Height : 23.3 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 0.4 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 12.1 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : industrial-basic-switches
Manufacturer : E-SWITCH
Material : Copper
ModelNumber : PR14EC1100
MountingType : Snap In Mount
NumberOfItems : 1
OperationMode : OFF-NONE-ON
PartNumber : PR14EC1100
ProductDescription : Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, 12 mm, Proximity Sensor Power Requirement 12 to 24V DC, Shielded, Proximity Sensor Operating Frequency 1,000 Hz, Proximity Sensor Output Circuit Type 2 Wire, Max. Detecting Distance 3 mm, Proximity Sensor Electrical Connection 2m Cable, Output Mode NO, NEMA Rating 1, 12, 13, 4, 6, IP Rating 67, Case Material Nickel Plated Brass, Length 41 mm, Operating Temp. Range -13 Degrees to 158 Degrees F, Max. Current Load 100mA