ABB E211-16-20 Isolator Switch 2-NO 16A 250V
Customer rating 4.9 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : ABB
BulletPoint : Price For: Each Supply Voltage Range: 100V AC to 240V AC Power Consumption: 2.9VA Panel Cutout Height: 68mm Panel Cutout Width: 68mm Meter Function: Counter No. of Digits / Alpha: 2 Supply Voltage Max: 240VAC Time Range: - RoHS Compliant: Yes
BulletPoint1 : MODULAR DIN RAIL
BulletPoint2 : ABB-MODULAR DIN RAIL COMPONENT
BulletPoint4 : Resin molded terminal versions are available.
BulletPoint5 : Approved by UL, CSA, and CCC
CircuitType : 2-way
Color : White
ConnectivityProtocol : Din
ConnectorType : Screw Terminals
ControllerType : Power-line Controller
ControlMethod : touch
CurrentRating : 10 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 8243126819084
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 804325503907
IncludedComponents : Replacement Part
InternationalProtectionRating : IP54
ItemName : ABB E211-16-20 Isolator Switch 2-NO 16A 250V
ItemPackageDimensions_Height : 0.39 inches
ItemPackageDimensions_Length : 3.93 inches
ItemPackageDimensions_Width : 3.14 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : industrial-basic-switches
Manufacturer : ABB
Material : Copper
ModelNumber : NS2-0000-01
MountingType : DIN Rail Mount
NumberOfItems : 1
NumberOfPositions : 2
NumberOfSettings : 2
OperatingVoltage : 250 volts
OperationMode : manual
PackageLevel : unit
PartNumber : E211-16-20
ProductDescription : ABB E211-16-20 ABB-MODULAR DIN RAIL COMPONENT ISOLATOR SWITCH 2-NO 16A 250V