Faithfull FAIAS250C Soft-Grip Adjustable Spanner Wrench 250mm (10in) - 35mm Capacity
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Faithfull
BulletPoint2 : Ring spanner built into the handle
BulletPoint3 : Length : 250mm (10in) Jaw Capacity: 35mm Ring Spanner: 17mm
BulletPoint4 : Faithfull 5 Year Manufacturer Guarantee
BulletPoint5 : Weight: 6.18 lbs
BulletPoint7 : Laser-etched size markings
BulletPoint8 : Lanyard hole
Color : Multi
Configuration : 1
CustomerPackageType : Standard Packaging
DesignName : 1
Edition : 1
ExternallyAssignedProductIdentifier : 5023969242811
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0052088084533
FinishType : Polished
Flavor : Flavor
IncludedComponents : 1 x 250mm (10in) Adjustable Spanner Wrench
IncludedComponents1 : Full Polish Combo Reversible Ratchet Wrench 11/32"-12 Point
IncludedComponents2 : Full Polish Combo Reversible Ratchet Wrench 11/32"-12 Point
IncludedComponents3 : Full Polish Combo Reversible Ratchet Wrench 11/32"-12 Point
IncludedComponents4 : Full Polish Combo Reversible Ratchet Wrench 11/32"-12 Point
IncludedComponents5 : Full Polish Combo Reversible Ratchet Wrench 11/32"-12 Point
ItemDisplayDimensions_Height : 35 centimeters
ItemDisplayDimensions_Length : 11.1 centimeters
ItemDisplayDimensions_Width : 2 centimeters
ItemDisplayWeight : 0.51 kilograms
ItemLength : 3.5 centimeters
ItemName : Faithfull FAIAS250C Soft-Grip Adjustable Spanner Wrench 250mm (10in) - 35mm Capacity
ItemPackageDimensions_Height : 26.1 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 2.2 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 8.7 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Curved
ItemTypeKeyword : adjustable-wrenches
LineWeight : 1
Manufacturer : Faithfull
Material : Leather
Material1 : Blend
Material2 : Blend
Material3 : Blend
Material4 : Blend
Material5 : Blend
MeasurementSystem : inch
ModelName : Contract Adjustable Spanner 250mm (10in)
ModelNumber : FAIAS250C
NumberOfItems : 1
OperationMode : Mechanical
PackageLevel : unit
PartNumber : FAIAS250C
Pattern : 1
ProductSiteLaunchDate : 2012-05-09T11:07:46.634Z
Scent : 1
Size : 250mm (10in)