Bondtech CHT BiMetal MK8 Coated Nozzle 1.75mm, 0.4mm (600-A-CHT-MK8-175-40)
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AdditionalPrinterFunctions : print_only
AssemblyInstructions : Included
Brand : Bondtech
BulletPoint1 : Copper body; Hardened Steel inserts; Nickel Coating
BulletPoint2 : 1 unit per pack
BulletPoint3 : Optimized for 1.75mm filament; Compatible with 2.85mm filament
ExteriorFinish : Brass
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7350011415427
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0814358016329
GpsrSafetyAttestation : 1
HardwareInterface : usb
IncludedComponents : 3D printer PTFE Teflon Tube
ItemName : Bondtech CHT BiMetal MK8 Coated Nozzle 1.75mm, 0.4mm (600-A-CHT-MK8-175-40)
ItemPackageDimensions_Height : 15 millimeters
ItemPackageDimensions_Length : 35 millimeters
ItemPackageDimensions_Width : 35 millimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : 3d-printer-extruders
Manufacturer : BONDTECH
Material : Stainless Steel
Material1 : Metal
Material2 : Alloy Steel
Material3 : Copper
ModelName : 0049
ModelNumber : 600-A-CHT-MK8-175-40
ModelSeries : V6
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfPorts : 2
PackageLevel : unit
PartNumber : 600-A-CHT-MOS-175
PrinterTechnology : FDM
PrintMediaType : labels
ProductDescription : This Bondtech CHT BiMetal MK8 nozzle increases the melting capacity of your hotend, to build faster and to save you time. It also improves the layer adhesion of your 3D prints to create stronger parts. This nozzle is resistant to particle or fiber loaded abrasive materials. Requires 6mm wrench. Bondtech CHT BiMetal MK8 Coated Nozzle Advantages: Abrasive-resistant to work with Carbon and Glass fiber composite materials. Features: